Děti se hodně učí nápodobou. Sledují, co děláte a snaží se to napodobit. Tak se naučí třeba první slůvka… Jsou ale věci, ve kterých můžete dětem trochu pomoci. Jaké to jsou? A kdy s tím začít? Je důležité děti podporovat v jejich přirozeném vývoji a nezahlcovat je novými věcmi. Pokud děti budete nutit do více věcí zároveň, pak z toho budou spíše zmatené a unavené, než by toho zvládli více. Nebojte se dítko učit věci, které vás učily vaši rodiče.
babička čte vnoučatům
1.      Říkanky
Říkanky a jednoduché rýmovačky jsou mezi dětmi velice oblíbené a často je rozesmějí. Navíc pokud k tomu dětem přidáte tleskání, pohyb nebo třeba mrkání, pak jej velmi zaujmete a pobavíte. Děti mají rýmovačky velice rády a často začnou rychle napodobovat pohyby, které u ní děláte. A časem se naučí reagovat. Takže paci paci pacičky, cib cib cibulenka či kutálí se brambora, budou ve vaší domácnosti velice oblíbené.
2.      Zvířátka
Zvířátka jsou velice oblíbené a děti se velice rády učí, jak které zvířátko dělá. K tomuto jsou výborné především dětská leporela s obrázky zvířat, které jsou opravdu jednoduché a krásné. Dětem můžete říkat jaký, které dítko dělá zvuk a třeba se zajít podívat i na reálná zvířátka. Tuhle dovednost děti zvládají kolem roku, samozřejmě postupně začínají jedním zvířátkem a časem se naučí snad všechny J.
3.      Hra
Některé děti si hrají rády a samy, jiné si rády pohrají s maminkou a sami ani náhodou. Hra je důležitá pro rozvoj jemné i hrubé motoriky, takže pokud si vaše dítko nechce hrát samo, pak si k němu sedněte a hrajte si s ním. Velice dobrým nástrojem je stavění kostek, ty děti nejprve bortí a poté teprve začnou stavět samy. Postupně se dostanou na tři až čtyři kostky nad sebou.
dítě u zeměkoule
4.      Kolektiv
Děti jsou učenlivé a spoustu věcí se naučí navzájem. Dopřejte dítku pohyb v kolektivu dětí v podobném věku od kterých mohou spoustu dovedností okoukat.